Stephen Hawking

Stephen Hawking

Namerané IQ:
160

Stephen Hawking

Tento britský teoretický fyzik je považovaný za jedného z najinteligentnejších ľudí súčasnosti. Napriek tomu, že trpí ochrnutím celého tela, je stále aktívne vedecky činný.

Hodnota jeho IQ je výnimočne vysoká a v kvalifikovanom IQ teste ho porazí len asi 1% respondentov. Sám Hawking ale tvrdí: „Ľudia, ktorí sa chvália svojim IQ, sú hlupáci.“

Život a dielo

Profesor Hawking se narodil 8. januára 1942 v Oxforde a vyštudoval fyziku a kozmológiu na univerzitách v Oxforde a Cambridgi. V roku 1965 sa oženil so študentkou jazykov Jane Wilde, ktorá pri ňom stála v začiatkoch jeho ochorenia. Neskôr sa ale rozviedli a Stephen si zobral svoju ošetrovateľku, Elaine Mason, ale ani ich manželstvo nevydržalo. Z prvého manželstva má Stephen tri deti.

Vo svojej práci sa zaoberá hlavne teoretickou kozmológiou a kvantovou gravitáciou. S Rogerom Penrosom dokázal, že časopriestor má začiatok vo veľkom tresku a koniec v čiernych dierach.

Publikoval okolo dvesto prácí, najznámejšia je Stručná história času.

Aj napriek svojej chorobe stále cestuje po svete a prednáša.

Postihnutie

Stephen Hawking trpí ťažkou amytrofickou laterálnou sklerózou, ktorá napadá nervovú sústavu a spôsobuje ochrnutie. Symptómy sa začali prejavovať už v mladosti, kedy spadol zo schodov a poranil si hlavu. Aby zistil, či to nemalo vplyv na jeho mentálne schopnosti, nechal si vtedy zmerať IQ kvalifikovaným IQ testom. Jeho inteligencia sa našťastie nezhoršila. 

Postupne ale stratil vládu nad takmer celým telom a teraz je upútaný na vozík. Rozpráva s pomocou hlasového syntezátoru.

V médiach

Stephen Hawking si zahral sám seba napríklad v seriáloch Červený trpaslík, Simpsonovci alebo Star Trek. Tiež sa objavil v mnohých dokumentárnych programoch.

Rovnako vysoké IQ má aj miliardár Bill Gates.

A koľko máte vy? Zmerajte si svoje IQ v našom kvalifikovanom IQ teste!

Vyber si IQ test

IQ Test vrodenej inteligencie

Tento online IQ test vyskúša bystrosť vášho myslenia v šiestich...

IQ Test numerickej inteligencie

Numerická inteligencia je schopnosť ľudského mozgu pracovať a...

Ďalšie celebrity